Автентичният фолклор и т.нар. мегдански хора са в основата на репертоара на танцовия състав при читалището в град Кула. А емблема на състава е Жикиното хоро, други автентични хора са Лонка, Влашка загорска, разказа ръководителят на състава Димитър Карчев. 

„В Кулския регион хората са малко по-различни от влашкия фолклор. Първо като започнем о музикална гледна точка са по-различни. Но тъй като регионът е по-близо до Сърбия и до турлаците и има влияния, които създават една специфика“, обясни той. 

Димитър Карчев допълни, че информация за автентичния фолклор се издирва трудно, но не е невъзможно да бъде намерена, стига да знаеш къде да търсиш. Самият той често разлиства страниците на книгата „От Тимокъ до Вит“ на Васил Стоин, издадена през 1927 година, където има доста материали, които са описани – и музикално, и като стъпки. От там ръководителят на състава черпи информация, както и от най-възрастните жители, които все още си спомнят автентичните хора, които са се играли в детството им. 

Настоящата публикация е изготвена в рамките на проект „Съхраняване на културното наследство на област Видин“, договор № LI-2022-167 15/08/2022, изпълняван от Народно читалище „Ахинора – 2003“. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество’22 / програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *